Widzimy się 7 października o godz. 12.00 - na Polanie Sportowej w Szczecinie

POPRZEDNIE EDYCJE

III biegu Pogoń Raka

05.10.2019

Już trzeci rok pod rząd w pierwszą sobotę października, (5.10.2019) tradycyjnie odbył się bieg „Pogoń Raka”. Jest to bieg przełajowy na dystansie 5 km, po terenie leśnym w Puszczy Wkrzańskiej.

Partnerem biegu był klub piłki nożnej grający w Ekstraklasie: MKS Pogoń Szczecin.

Organizatorem wykonawczym był: Klub Biegowy Dzik.

Bieg otrzymał patronaty honorowe: Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, Senatora Tomasza Grodzkiego.

Dla uczestników przygotowano 600 pakietów startowych. W biegu czynnie wzięło udział i pokonało trasę 437 zawodników i zawodniczek.

Eksperci od dawna alarmują, że rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Zwykle nie daje wczesnych objawów, a niestety późno wykrywany, nie ma dobrych rokowań. Jak ustrzec się przed tym nowotworem? Główną przyczyną występowania raka płuca jest palenie tytoniu, jednak mało kto wie, że problem ten dotyka nie tylko palaczy. Dlatego odpowiedzią jest kompleksowa profilaktyka! Prowadzenie aktywnego trybu życia wolnego od dymu tytoniowego oraz poddawanie się regularnym badaniom może uchronić nas przed rakiem płuca. Właśnie do kształtowania takich postaw zachęca organizowany przez nas cykliczny bieg POGOŃ RAKA.

Organizowany przez nas event ma na celu zachęcić do aktywnego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego, ale także budować świadomość dotyczącą raka płuca, jako choroby, którą łatwo przeoczyć w pierwszej fazie rozwoju. Zwracamy uwagę na samoobserwację organizmu, zachęcamy do badań profilaktycznych, informujemy o czynnikach zagrożenia i informujemy o szkodliwości palenia. Na stanowisku Sanepidu można było wykonać badanie spirometryczne, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego oraz szczegółową analizę masy ciała.

W pakietach startowych uczestnicy otrzymali ulotki dotyczące szkodliwości palenia oraz zdrowego stylu życia. Często jednorazowe wejściówki do Klubów Fitness, lub kupony rabatowe.

Bieg wsparli: Bristol-Myers Squibb, MSD Polska, Centrum Handlowe Galaxy, Społecznik – Program Marszałkowski na lata 2019–2021, TUiR Warta.

Nagrody ufundowali: Multikino, Bemo Motors, Klub Active, RKF Rodzinny Kompleks Fitness, Fit Heart Fitness, Wydawnictwo Chatulim, Centrum Ogrodnicze Top – Plant, Ortofach Szczecin, Lash&Brow Studio Alicja Chyła, Agroturystyka „Pod Lasem”, Nutricia Onkology.

Dziękujemy również: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Suez Jantra, Optima Usługi Reklamowe, Markom Usługi Internetowe.